Liiga sageli seavad naised end prioriteetide nimekirjas viimaseks – töö, lapsed, kodu ja abikaasa saavad kogu tähelepanu, samal ajal kui enda vajadused jäävad pidevalt tagaplaanile. See võib viia olukorrani, kus naine kaotab kontakti iseendaga, püüdes täita mitmeid rolle korraga.
Tulemuseks on sageli läbipõlemine, kroonilised terviseprobleemid ja pinged lähedastega. Kuidas sellest murdepunktist hoiduda? MotFiti personaaltreener ja kolme lapse ema Cätlyn Toomere jagas olulisi näpunäiteid.
Uuringud näitavad, et naised on tänapäeval sagedamini läbipõlenud, sest neilt oodatakse korraga mitme rolli täitmist – hooliv ema, toetav partner, edukas töötaja ja koduhoidja. See pidev tasakaalu otsimine toob kaasa stressi ja kurnatuse.
Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri andmetel on suutmatus leida tasakaalu töö- ja eraelu vahel üks peamisi läbipõlemise põhjuseid. Selle tulemusena seisavad naised silmitsi terviseriskidega nagu kõrgenenud kolesterool, ülekaal, diabeet, unehäired, kroonilised valud ja energiapuudus. Need probleemid halvendavad elukvaliteeti ja ohustavad pikaajalist tervist, nõudes kiireid ja ennetavaid samme tasakaalu taastamiseks.
Loo tugev vundament juba enne laste saamist
Igla naisel võib igapäevase elu ja kohustuste koorem kergesti üle pea kasvada. Lapse kasvatamine, mehega seotud ootused ja majapidamistööd moodustavad koos nõudliku kombinatsiooni, mille tulemuseks võib olla läbipõlemine, kehakaalu tõus või muud tervisemured. „Selliste väljakutsete tagajärgi käsitledes hakkavad tihti silma just pikaajalised mõjud – näiteks naised, kes raseduse ajal liialdavad söömisega, peavad hiljem aastaid võitlema „titekilodega“. Need lisakilod ei ole sageli seotud üksnes rasedusega, vaid pigem harjumustega, mis on kujunenud pikema aja jooksul,“ selgitas Cätlyn.
Seetõttu on äärmiselt oluline luua tervislikud harjumused juba enne laste saamist. See aitab mitte ainult säilitada füüsilist vormi, vaid annab ka vaimse vastupidavuse, mis on hädavajalik igapäevaste väljakutsete edukaks lahendamiseks. „Enne laste saamist käisin küll trennis, kuid see oli pigem juhuslik ja vähem läbimõeldud,“ rääkis Cätlyn.
Cätlyni teekond teadlikuma ja tasakaalukama eluni algas just siis, kui ellu tuli korraga palju uusi väljakutseid. „Peale kaksikute sündi – kui mul juba üks laps oli olemas – tundsin, et kõik on hästi intensiivne. Kuna kaksikud sündisid enneaegsena, tähendas see tihedamat arstide vahet käimist. Pidev muretsemine ja spetsialistide külastamine tekitavad paratamatult vaimset pinget, millega pidin igapäevaselt toime tulema. Kuna kõike oli korraga palju, sain aru, et kui ma ei sea end prioriteediks, ei jagu enam jõudu ja energiat. See polnud ainult füüsiline väljakutse – see oli ka vaimse tasakaalu leidmine. Mul oli vaja midagi, mis annaks mulle energiat ja aitaks igapäevaelu kaosest välja murda,“ rääkis ta.
Murdepunkt on ennetatav: ära oota kriisi saabumist
„Kõik algab teadlikust otsusest panustada oma heaolusse enne, kui probleemid kuhjuvad. Regulaarne liikumine või isiklikule eesmärgile keskendumine aitab vältida läbipõlemist ja annab energiat ka igapäevaelu väljakutseteks,“ sõnas Cätlyn. Tema pühendumus viis ta isegi kaugemale, kui algselt plaanis. „Trenn andis mulle jõudu ja enesekindlust. Sealt sai alguse ka minu treeneri ning bikiinifitnessi teekond – ja kujutage ette, kui suur väljakutse see on kolme väikese lapse kõrvalt! Kalorite lugemine, erinevate toitude valmistamine ja järjepidev trenn – kõik see nõudis suurt distsipliini, aga ka tohutult eneseusku,“ meenutas ta.
Cätlyn rõhutas, et mõnikord aitab keskendumine millelegi uuele, näiteks trennile või isiklikule eesmärgile, argielu raskustest üle saada ja murdepunkti vältida. „Meie aju vajab mõnikord midagi teistsugust, et jääda vaimselt ja füüsiliselt terveks,“ ütles ta. See mõtteviis ei aidanud tal mitte ainult oma elu tasakaalu saada, vaid ka inspireerida teisi naisi võtma aega enda jaoks ja hoidma oma tervist esikohal.
Lapsi ja nendega seotud kohustusi kasutatakse tihti ettekäändena, miks ei leita aega iseendale. Cätlyn aga usub, et just laps peaks olema suurim motivaator oma tervise eest hoolitsemiseks, sest ema rollis oled lapsele eeskujuks. „Kui oma tegudega näidata, kui oluline on liikumine, enda eest hoolitsemine, hea toitumine – õpib ka laps neid väärtusi hindama. Lapsed võtavad sageli vanemaid eeskujuks ja iga vanema vastutus peaks olema neile parimat elustiili näidata, sest me soovime, et meie lapsed oleks ka ju tulevikus nii vaimselt kui füüsiliselt terved?“
Cätlyni soovitused vaimse ja füüsilise murdepunkti ennetamiseks:
● Sina oled prioriteet – enda eest hoolitsemine ja regulaarne trenni tegemine ei peaks olema luksus, vaid hädavajalik osa igapäevaelust. Miks peetakse arsti juures käimist iseenesestmõistetavaks, kuid trenni tegemist tihti mitte? Endasse investeerimine juba praegu aitab ennetada tulevikus kalleid arstiarveid, sealhulgas kulutusi psühholoogidele, eriarstidele ja ravimitele, ning hoida ära tõsisemaid terviseprobleeme. Kui paned enda vajadused esikohale, tuleb motivatsioon loomulikult. Kui laps, ajapuudus või mõni muu tegur takistab sind enda jaoks aega võtma, tähendab see, et sa pole veel täielikult enda heaolu prioriteediks seadnud.
● Leia oma liikumisviis – teadusuuringud kinnitavad selget seost liikumise ning vaimse ja füüsilise tervise vahel. Paljude naiste probleemid, nagu kaalutõus, unehäired ja stressisöömine, võivad tekkida just vaimsete ja füüsiliste vajaduste rahuldamatusest. Regulaarne liikumine aitab parandada üldist enesetunnet ning suurendada õnnehormoonide – dopamiini ja endorfiini – taset organismis. Liikumine ei pea olema jõutreening. Regulaarne jalutus, lastega õues mängimine, lihtsad harjutused kodus sobivad samuti. Oluline on järjepidevus. Hommikune treening on suurepärane valik, sest õhtul on keha ja vaim juba päevast kurnatud ning kergesti vabandusi leidmas.
●Tugivõrgustiku võim – üksi ei pea kõike kandma – paljud naised usuvad ekslikult, et peavad kõigega ise hakkama saama. See uskumus on aga sageli tee läbipõlemiseni. Abi palumine on hoopis tugevuse märk, mitte nõrkuse tunnus. Tugivõrgustiku loomine võimaldab paremini toime tulla igapäevaste väljakutsetega ja hoida enda heaolu. Hoidke näiteks vaheldumisi sõbrannaga üksteise lapsi või planeerige koos partneriga aeg, mil saate mõlemad enda eest hoolitseda.
● Ümbritse end mõttekaaslastega – meie tervisekäitumist mõjutab oluliselt meid ümbritsev sõpruskond. Sarnaste eesmärkidega inimeste seltskonnas on lihtsam hoida järjepidevust oma tervise eest hoolitsemisel. Uute, samu sihte jagavate sõprade ja tuttavate leidmine võib anda olulist tõuget tervisliku elustiili poole püüdlemisel. Kui aga lähedaste seas pole piisavalt toetajaid, tasub kaaluda personaaltreeneri abi. Tema võib osutuda väärtuslikuks liitlaseks distsipliini hoidmisel ja vajaliku toe pakkumisel.
● Ära lase kriitikal end kõigutada – naised puutuvad sageli kokku ühiskondlike ootuste ja kriitikaga. Oluline on õppida neid kommentaare mitte südamesse võtma ja keskenduda sellele, mis on individuaalselt oluline. Kritiseerivad need, kes ise oma eluga rahul ei ole. Näiteks kui mees läheb hommikul või õhtul trenni, ei küsi keegi, kus lapsed on. Aga kui naine seda teeb, tekib kohe küsimus. Teiste arvamuste järgi elamine ei ole jätkusuutlik lahendus. Igaühe tervis ja heaolu on individuaalne ning väärib prioriteetsust, hoolimata välisest survest. Oma tervise eest hoolitsemine on mitte ainult õigus, vaid ka kohustus iseenda ees.
● Liigu raseduse ajal ja ka pärast sünnitust – füüsiliselt paremas vormis olemine muudab sünnituse ja sellest taastumise märkimisväärselt kergemaks. Jõutreening raseduse ajal on mitmeti kasulik: see aitab rasedust paremini kanda, ennetab luude hõrenemist, leevendab seljavalusid ning säilitab lihasjõudlust, mis on lastega tegelemisel hädavajalik. Parem füüsiline vorm annab eelise ka igapäevaste väljakutsetega toimetulekuks. Oluline on teada, et paljusid harjutusi saab edukalt sooritada kodus, kasutades vaid oma keharaskust. Võtmesõnaks on järjepidevus – regulaarne, isegi kui väikesemahuline treening, toob pikemas perspektiivis märkimisväärseid tulemusi.
Artikkel ilmus portaalis Delfi Naistekas 15.12.2024, 12:00