Avaldatud: märts 22, 2024

Kogemuslugu: Bodyfitnessi võistleja Esta Pilt 59-aastaselt maailma tippvormis

MotFit

Jaga Facebookis

Minu nimi on Esta Pilt, olen 59-aastane tartlane ja veel võistlev fitness-sportlane. Olen tulnud 2018. aastal Euroopa meistriks ja maailmameistriks bodyfitnessis masters 45+ vanuseklassis.

Sportlik ja liikuv olen olnud kogu elu. Olen Võrumaal kasvanud ja palju maatöid teinud. Noorena tegelesin pikamaajooksuga võistlusspordi tasemel. Kergejõustiklasena puutusin jõutreeningutega kokku ülivähe, pigem tegime seal oma keharaskusega harjutusi ja hüppeid. Peale ülikooli lõppu jätkasin jooksmise ja aeroobika treeningutega oma lõbuks, kodus tegin lisaks kätekõverdusi ja kõhulihaste harjutusi.

Kui olin 39-aastane, sattusin kulturistide seltskonda, kes arvasid, et võiksin fitnessiga tegeleda. Natuke sain ka jõusaalitreeneritelt nõuandeid, aga põhiliselt hakkasin siiski treenima ise infot otsides ja katsetades ning nõnda hakkaski mulle meeldima jõutreening. Poole aasta pärast läksin juba võistlema Eesti karikavõistlustele. Sel ajal oli naisvõistlejaid väga vähe ja naiste fitness kategooriaid oli sel ajal vaid kaks. 

Võistlusspordiga tegeledes sain mõne aasta vältel ka treenerilt harjutuste tehnikat õppida, näpunäiteid treenimiseks ning mõned treeningkavad. Just algajana on väga oluline koos personaaltreeneriga harjutused üle vaadata ning kuulata ära jõutreeningu põhimõtted. Kindlasti on hea ka ise kaasa mõelda, palju küsida ja õppida oma keha tunnetama. Samuti oleks hea teada lihasgruppe ja alternatiivseid harjutusi konkreetsele lihasgrupile juhuks kui saalis on palju rahvast ja kohe ei pääse soovitud masina juurde.

On inimesi, kellele sobib treeneri poolt koostatud range treening- ja toitumiskava jälgimine, kuid mulle on siiski meeldinud alati ise oma treeninguid planeerida ja kavadesse loominguliselt suhtuda. Tunnen, et see just ongi mind nii kaua selle ala juures hoidnud. Mulle meeldib rutiin: 5 korda nädalas jõusaalitreeningut ja vähemalt 4 toidukorda päevas. Samuti panen päevade kaupa paika lihasgruppide treeningu jaotuse, kuid väga täpset kava nii treeningharjutuste, raskuste kui detailse toitumiskava osas mulle järgida ei meeldi, sest see paneks mulle peale liigse pinge ja oleks minu jaoks igav. Praegu tunnen, et lähen iga kord trenni rõõmuga – ma lausa tahan minna, sest mul ei ole mingit ranget kohustust. Jälgin oma enesetunnet, oma isusid toitumise osas, pingutan piisavalt trennides, aga mitte ka üleliigselt. Kui on vaja kaalu langetada, söön väikemaid portse ja vähem maiustusi. Miski pole päris keelatud, sest siis see oleks just ahvatlev, kuid armastan väga magusat.

Proovin alati teha 5 jõusaalitreeningut nädalas ja kord aastas teen treeningutest nädalase pausi. Kui varasemalt olen palju jooksnud siis praegu ma enam jooksmisega ei tegele ning teen aeroobset treeningut väga vähe. Küll aga liigun palju jalgsi, igapäevaselt koguneb 15000 sammu ringis ja mõnel päeval ka 25000 sammu. Linnas liikudes on hea kõndimise ajal podcaste kuulata, kuid metsas koeraga matkates on alati niisama põnev ja aeg möödub kiirelt. Tunnen, et mida vanemaks saan, seda enam sobib mulle just jõutreening. Olen varasemalt piisavalt palju aeroobika treeningutes tantsinud ja hüpanud, aga enam ei ole selleks tahtmist. Naudin seda, et jõusaalis saab treenida endale sobivas tempos ja sobival ajal, sest mulle meeldibki palju üksi olla ja ka üksi treenida.

Reisides ja igapäevaelu toimetusi, -töid tehes näen, et treeningutest on kasu – jõuan rohkem liikuda, ronida ja raskusi tõsta, keha on tugev ja treenitud. Kui vanusega peaks üldiselt lihasmass hakkama taanduma siis pideval treenimisel see säilib ning ka nahk on rohkem pingul. Jõutrenn muudab ka luud tugevamaks. Olen luutihedust mõõtmas käinud ja näitajad on alati normis olnud, mistõttu on ka libedates tingimustes ohutum kukkuda. Usun, et jõutrenn aitab kaasa vananemise ennetamisele – kui ei ole ülekaalu, tundub inimene kindlasti noorem ja tervem. Ka meeleolu on hea kui tervis on tugev!

Kunagi ei ole hilja alustada!

Kindlasti on jõutreeningutega lihtsam alustada kui sportimisharjumus on varasemast juba olemas, aga täiesti edukalt võib alustada ka 40+ vanuses. Ei maksa karta, et jõusaal on vaid noorte meeste pärusmaa. Üha rohkem käib jõusaalis vanemaid inimesi ja just vanemas eas vajab inimene lihastreeningut. Tähtis on järjepidevus ja pingutama õppimine. 

Puhkus ja hea toit tuleb välja teenida!

Hea vorm on kinni harjumustes. Harjumusi saab tasapisi tekitada alustades väikestest muudatustest ja seda nii treeningute kui toitmise muutmise osas. Tuleb vaid selgeks mõelda, mis sind tegutsema paneb. Mulle näiteks meeldib mõnus füüsiline väsimus ja tühja kõhu tunne peale treeningut, see justkui tekitab tunde, et oled vaeva näinud ja sul on õigus heale toidule ning mõnusale puhkusele. Raske on puhkusest rõõmu tunda kui sa ei ole olnud väsinud ja ka iga toit maitseb tühja kõhuga hoopis paremini. Treeningu ajal on ka töö- ja olme mured peast pühitud. Enesetunne on peale treeningut alati oluliselt parem kui trenni minnes.

Edu tekitab edu!

Väga motiveeriv on näha oma treeningutest tulenevaid muutusi. Jõutreening on kahtlemata treening, mille tulemused on silmale nähtavad. Lisaks jõudluse kasvule saab jõutreeninguga muuta edukalt ka keha proportsioone. Treenides laiemaks õlgu ja selga, tundub ka talje saledam. Kui treeningule lisaks korrigeerida veel toitumist, näed rasvaprotsendi vähenemist ning välja hakkavad joonistuma lihased – see omakorda annab koheselt indu edasi pingutada.

Võta treeneriga ühendust ja alusta juba täna!

cropped-MotFit-Logo.png
MotFit Premium